منابع:

کل منابع : جلد
کتاب فارسی : جلد
کتاب لاتین : > جلد
پایان نامه ها : جلد
نشریات :جلد
اعضا و کاربران:

کل اعضا : نفر
اعضا فعال : نفر

کاربران برخط : نفر
درباره ما


هم زمان با پيدايش خط، بشر آموخت بهترين راه براي نگهداري انديشه‌ها و تفكرات، نگارش دانسته‌هاي خويش است. انسان ما قبل تاريخ معلومات خود را بر سنگ و الواح گلي، چوب، پوست و ... مي‌نگاشت، اما نام هيچ يك از اين مكتوبات كتاب نبود.

هرچند نمي‌دانيم كه اولين كتاب را چه كسي، در كجا و براي چه نگاشته است اما براي مورخان روشن است كه اولين كتاب‌ها به دوره يونان و مصر باستان باز مي‌گردد. يعني زماني كه تجربيات و مشاهدات و انديشه‌هاي انسان به آنجا رسيد كه به توليد علم و دانش انجاميد. با ظهور علم، مكتوبات بشر به صورت كتاب درآمد و با رشد دانش بر تعداد كتاب‌ها افزوده شد و انسان به فكر ساخت مكاني براي نگهداري و حفظ كتاب‌هايش افتاد. از آن زمان كتاب به عنوان يار و مونسي مهربان براي اهل انديشه و كتابخانه مأمن و پناهگاهي براي تشنگان شناخت دانش شد و در حقيقت بايد گفت كتاب و كتابخانه از ديرباز نقش بسزايي در حفظ و تعالي تفكر و انديشه‌هاي انساني داشته است. تحليل‌هاي تاريخي مبين اين نكته است كه در تمام ادوار تاريخي، كتاب و كتابخانه يكي از مهمترين و كارآمدترين ابزار براي پيشرفت و شكوفايي علمي و بسترسازي فرهنگي است.

در همين راستا لازم است برنامه‌ريزان فرهنگي شهر تهران با توجه به گستردگي جغرافيايي و اهميت سياسي و پيچيدگي‌هاي فرهنگي و اجتماعي اين شهر، با نگاهي عميق به هدف گزاري‌هاي درست و علمي در امر كتاب و كتابخانه‌ها بپردازند.

سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، به عنوان متولي سياست گذاري و برنامه ريزي بخش عمده‌اي از كتابخانه‌هاي شهر تهران در حال حاضر داراي 78 كتابخانه عمومي تهران می‌باشد که از این تعداد 26 کتابخانه مستقل و 52 کتابخانه بصورت غیر مستقل و زير نظر فرهنگسراها و خانه هاي فرهنگ فعالیت می‌کنند. براساس آخرین درجه‌بندی انجام شده در کتابخانه‌های سازمان، 4کتابخانه در فهرست کتابخانه‌های درجه یک، 7 کتابخانه در فهرست کتابخانه‌های درجه دو، 36کتابخانه در فهرست کتابخانه‌های درجه سه و 31کتابخانه درجه4 می‌باشد. اين كتابخانه ها داراي:

- 53510 متر مربع فضاي مطالعه

- 1639684 جلد كتاب

- 236829 نفر عضو فعال

-  252 نفر كتابدار مي باشد.

 اين كتابخانه‌ها با بيش از چهار ميليون مراجعه در سال در زمره پرمراجعه‌ترين مراكز فرهنگي شهر، به ارائه خدمات فرهنگي به شهروندان مفتخر است.

اگرچه سطح رضايتمندي اعضاي كتابخانه‌هاي سازمان فرهنگي‌هنري شهرداري تهران نسبت به ساير كتابخانه‌هاي شهر بالاتر است، اما فاصله خدمات ارائه شده تا سطح مطلوب، فاصله‌اي قابل توجه است. منطقي‌ترين راه براي رسيدن به سطح مطلوب، حركت در مسير استانداردسازي كتابخانه‌ها به لحاظ كمي و كيفي است.

سير تحولات و پيشرفت‌هاي برق آساي علمي در قرن اخير و ورود مظاهر تكنولوژي و فن آوري علمي در كتابخانه‌ها سبب شد تا متخصصان امر، نسبت به استانداردهاي موجود در زمينه كتابخانه‌ها تجديد نظر كنند و به بازتعريف استانداردهاي علمي و برون رفت از نگاه سنتي حاكم بر اداره كتابخانه‌ها، همت گمارند. كوشش براي تغيير نگاه سنتي حاكم بر برنامه‌ريزي كتابخانه‌ها و ايجاد كتابخانه‌هايي بر اساس تعاريف و استانداردهاي جديد كتابخانه‌اي، از جمله سياست‌هاي راهبردي سازمان در اين حوزه است.

در همين راستا اداره امور كتاب و كتابخانه‌ها اقدام به تدوين و اجراي طرح تجهيز و توسعه كتابخانه‌هاي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران كرده است. تحقق استاندارد سازي سطح كيفي، كمي و زماني خدمات و اعضاء، يكپارچه سازي و افزايش دامنه خدمات در سطح شهر تهران، مكانيزه كردن خدمات كتابخانه‌اي، ايجاد شبكه مجازي كتابخانه‌هاي تهران، مديريت هوشمند اطلاعات كتابخانه‌اي در راستاي بهينه سازي خدمات، خودگرداني كتابخانه‌ها در سرفصل هزينه‌هاي جاري و تجهيزات سرمايه‌اي، كاهش تصدي‌گري ستادي و افزايش نظارت بر اطلاعات محتوا محور، افزايش تعداد كتابخانه‌هاي عمومي با اولويت افزايش فضاي قرائت‌خانه از جمله اهداف طرح تجهيز و توسعه كتابخانه‌ها است.

کتابخانه های سازمان علاوه بر خدمات امانت کتاب برنامه های متنوعی جهت تشویق به مطالعه و توسعه فرهنگ کتاب خوانی برگزار می کنند. بدلیل تعدد کتابخانه های سطح شهر تهران و تنوع و گستردگی فعالیت های آن ها تنها به تعدادی از فعالیت های کتابخانه ها اشاره می شود:

اهدای کتاب به مدارس، مساجد و حوزه های علمیه، کارگاه های آموزشی با کتابخانه محله، مشاوره کتابداری و نرم افزارهای کتابداری، کتابخانه در خدمت معلم، کوه پیمایی با اعضای کتابخانه ها، کتابخانه سیار خانوده، سبد و پیک کتاب(امانت کتاب در منازل شهروندان)، بازدید از کتابخانه های سطح شهر، تقدیر از اعضای نمونه و جوان ترین و مسن ترین عضو کتابخانه، کارگاه های آموزش کتابدار همیار و برنامه نذر کتاب از سوی شهروندان.

از ديگر برنامه‌هاي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران در حوزه كتاب مي‌توان به توليد و انتشار بيش از 500 عنوان كتاب با موضوعات مختلف فرهنگي و اجتماعي، برگزاري مسابقات كتابخواني، اجراي طرح پيك كتاب، برگزاري نشست‌هاي ادبي، برگزاري نمايشگاه‌هاي فصلي و برگزاري 6 دوره نمايشگاه ياديار مهربان، اجراي برنامه‌هاي نقد و تلخيص كتاب، ارسال پاكت هفتگي نشريات به كتابخانه‌ها، ارائه خدمات ويژه به نابينايان و معلولين، تجليل از ناشرين برتر، برگزاري جشن‌هاي رونمايي كتاب و ... اشاره كرد.

چنانچه سياست‌ها و برنامه‌هاي راهبردي شهرداري در زمينه كتاب و كتابخانه‌ها محقق شود، چشم انداز روشني از وضعيت فرهنگ كتاب‌خواني در سطح شهر ترسيم خواهد شد. اميد است در تحقق اين چشم انداز و ارائه خدمات بهتر به شهروندان همواره مورد تاييد خداوند باشيم.

تمام حقوق این اثر برای شرکت مهندسی ارتباطات پیام مشرق و نرم افزار کتابخانه 2.0 ثنا محفوظ می باشد.